"ЗОРЯ" - СКА "КАРПАТИ" - 2:1
"ЗОРЯ": Ткаченко, Славинський, Тарасенко, Чередниченко, Рабочий, Свердлов (Ковтун, 80), Лук'янчук (Зінченко, 39), Малишенко, Колесников, Гамула, Бобков.
СКА "КАРПАТИ": Расулов, Гамалій, Нікітюк, Буняк, Копил (Саулевич, 80), Рафальчук (Лендел, 69), Кулешевич, Сіверин, Юрчишин (Дикий, 63), Бандура, Семенов.
СУДДІ: О. Хоменко, В. Грачов, О. Максимович (усі м. Москва).
ГОЛИ: Семенов (32 хв.) - у СКА "Карпати", Зінченко (43), Ткаченко (76, з пенальті) - у "Зорі".
Дублери: 2:2.
Після затяжного червневого спаду, "Зоря" у липні заграла більш - менш активніше, звівши на виїзді внічию матч з "Дніпром" з Могильова і програвши у рівній боротьбі смоленській "Іскрі".
На грі команди, звичайно, позначилася відсутність головного диспетчера А. Куксова, який пропустив три гри через дискваліфікацію. Не було його на полі й у звітному матчі. Але команда постаралася компенсувати цю втрату активними діями по всьому полю.
"Зоря" домінувала на полі майже всю зустріч, хоча і першою пропустила гол. На 32-й хвилині "провалився" захист ворошиловградців, і Семенов відмінно скористався з такої ситуації.
Не можна сказати, що це був єдиний промах захисників "Зорі", але грубих помилок вони вже не допускали. До того ж, надійно грав у воротах Ткаченко, який принаймні двічі просто - таки виручив команду.
Футболісти не заметушилися, не вдалися до тактики навалу, а поступово нарощували свою перевагу. І результат не примусив себе довго чекати. Після справжнього "штурму" воріт Расулова (визнаного, до речі, кращим гравцем матчу, як і його колега Ткаченко), коли м'яч потрапляв то в штангу, то у захисників, В. Зінченко, що тільки-но вийшов на заміну, знайшов щілину в частоколі ніг і направив м'яч у сітку.
У другій половині гри перевага "Зорі" була ще більш відчутною. Могли відзначитись Бобков, Колесников, Гамула. А Малишенко, який провів матч вище всіляких похвал, залишив навіть мітку мокрим м'ячем на лівій стійці воріт. Правда, до цього він все ж "заробив" свій гол. При черговій атаці Малишенка збили у штрафному майданчику, і Ткаченко чітко реалізував пенальті. Словом, перемога була заслуженою і дозволила "Зорі" піднятися на десяте місце в турнірній таблиці.
"Молодогвардієць" Ворошиловград.

ЗАКЛЮЧНІ АКОРДИ
12 липня ворошиловградська "Зоря" на своєму полі провела пропущений у 20-му турі матч з командою львівського спортивного клубу армії "Карпати". Цей поєдинок для обох суперників мав дуже важливе значення. Для львів'ян перемога означала б вихід на третє місце за підсумками першого кола і наближення впритул до лідерів чемпіонату - "Кайрата" і ростовського СКА. А ворошиловградців переможні два очки вивели б на більш високе місце в турнірній таблиці і залишили б шанси на повернення до лідируючої групи.
Тренери виставили на гру такі склади: "Зоря" -Ткаченко, Славинський, Тарасенко, Чередниченко, Рабочий, Свердлов (Ковтун, 80), Лук'янчук (Зінченко, 39), Малишенко, Колесников, Гамула, Бобков; СКА "Карпати" - Расулов, Гамалій, Никитюк, Буняк, Копил (Саулевич, 80), Рафальчук (Лендел, 69), Кулешевич, Северин, Юрчишин (Дикий, 63), Бандура, Семенов.
Господарі поля виступали без свого капітана, досвідченого півзахисника Анатолія Куксова (він пропускав три гри через червону картку, показану йому арбітром під час зустрічі з ризькою "Даугавою". А тут ще й дощ ускладнив умови гри.
Обидві команди швидко пристосувалися до мокрого поля і організовували атаки в основному так: довгими пасами посилали м'яч у район штрафного майданчика, найчастіше це робили воротарі. І там уже форварди намагалися вийти на ударні позиції.
Першими добилися успіху гості. Скориставшись відмінним пасом на вихід, одинадцятий номер армійців Валерій Семенов прорвався між двома захисниками "Зорі" і на 32-й хвилині послав м'яч у сітку її воріт.
Однак цей гол не вніс розгубленості в ряди господарів поля. Вони продовжували атакувати, і за дві хвилини до свистка на перерву Володимир Зінченко в сутолоці біля воріт "Карпат" не сильним, але точним ударом з близької відстані зрівняв рахунок - 1:1.
У другому таймі малюнок гри не змінився. На 76-й хвилині захисники львів'ян порушили правила в своєму штрафному майданчику. І арбітр матчу О. Хоменко (Москва) показав на 11-метрову відмітку. Пенальті точно пробив воротар ворошиловградців Олександр Ткаченко, який, до речі, був визнанний кращим гравцем матчу в "Зорі". Нагадаємо, що це був дев'ятий гол О. Ткаченка (інші вісім він забив з пенальті у попередніх двох сезонах).
Рахунок у цьому матчі міг стати більшим, але можливості для взяття воріт "Карпат" не використали Ігор Гамула і Олександр Малишенко.
У цей же день відбулися ще два пропущені матчі: смоленська "Іскра" на своєму полі обіграла сімферопольську "Таврію" - 2:1, а ярославський "Шинник" забив два "сухі" голи у ворота армійців Хабаровська.
Таким чином, у першій лізі зіграні всі матчі першого кола і для 22 команд настала майже тритижнева перерва. Ігри другого кола почнуться 30 липня. В цей день "Зоря" прийматиме на своєму полі воронезький "Факел".
"Прапор перемоги" Ворошиловград.

ПОЗАДИ - ЭКВАТОР ЧЕМПИОНАТА
Финишировал первый круг чемпионата страны среди мастеров кожаного мяча первой лиги. "Заря" на своем поле принимала одного из лидеров турнира - львовскую команду СКА "Карпаты".
После двух невыразительных игр на выезде ворошиловградцы продемонстрировали характер и желание бороться до победного конца. Проигрывая к концу первого тайма 0:1, наша команда на мокром, тяжелом поле за несколько минут до перерыва после удара Зинченко сравняла счет. Во втором тайме обе команды стремились к победе. Гости, подключая большое число игроков к атаке, часто оголяли тылы. Этим умело пользовался техничный и любящий простор Малышенко.
Дважды он мог послать мяч в ворота, но хорошо проведший матч вратарь гостей Расулов выручал свою команду. Однако на 79-й минуте и он не смог спасти ворота. Зрители с волнением и любопытством следили за необычной дуэлью в штрафной площадке, где скрестили "шпаги" два вратаря. Пенальти бил голкипер "Зари" Ткаченко. Этот гол и принес победу хозяевам - 2:1.
В первом круге ворошиловградцы одержали 8 побед, 6 матчей закончили мирно, в 7 встречах покидали стадион побежденными. 22 очка в активе команды и 10-е место в турнирной "табели о рангах"...
"Ворошиловградская правда".

ПЕРШЕ КОЛО ЗАКІНЧЕНО. ТЕПЕР У ЧЕМПІОНАТІ СЕРЕД КОМАНД ПЕРШОЇ ЛІГИ НАСТУПИЛА ПЕРЕРВА ДО 30 ЛИПНЯ.
Про деякі підсумки гри команди ми попросили розповісти її старшого тренера, майстра спорту СРСР Ю.М. РАЩУПКІНА:
- Що можна сказати? Ми планували набрати в першому колі 24-26 очок. В активі команди лише 22, хоча могло бути і більше запланованого. В основному, підвели захисні лінії і спад у грі в червні. До першого я ще повернуся. А от про спад хочеться сказати відразу. Ми, тренери, і наші старші товариші з управління футболу Спорткомітету УРСР (зокрема старший тренер О.П. Гулевський) зробили висновок, що причина тому - велика кількість ігор перед початком сезону (їх було чотирнадцять). В якійсь мірі гра, як кажуть, "приїлася". Щодо захисту - то це найбільш слабке місце у команди. Ми знали це. Але коли "Зоря" атакувала, особливих проблем не було. Та варто було трохи здати нападаючим, як огріхи в обороні стали помітними.
Не на рівні грав Гриценко, останнім часом явно "загальмували" Тарасенко і Лук'янчук. Болільники, напевно, пам'ятають, що в деяких матчах на місці центрального захисника грав Бобков. Чимало претензій і до інших футболістів. Головне, що не всі вони віддають всі сили боротьбі. У плані морально-вольової підготовки нам треба ще багато працювати.
В цьому аспекті претензій немає, мабуть, до одного А. Куксова, який служить прикладом для будь - якого футболіста команди. Особливо для молодих.
Щодо молоді. Я вважаю, що зараз "Зоря" не готова до вищої ліги. Увійти в когорту сильніших, звичайно, можна. А ось утриматися там - завдання нелегке. Сьогодні "Зоря" не є тим колективом, якому під силу вести боротьбу на вищому рівні. Але перспективи такі у неї є. Вони пов'язані, перш за все, з поступовим омолодженням команди. Вже зараз проявляють себе О. Чередниченко, В. Ковтун, В. Зінченко, В. Юрченко. На "підході" молодий центральний захисник В. Поляков. Хороших хлопців готують для нас спортінтернат і спеціалізована футбольна школа олімпійського резерву. Зокрема, досить перспективними виглядають зовсім юні воротар Ю. Овчаров, півзахисники О. Можаєв і В. Хромей, центральний захисник М. Федющенко. Але для того, щоб вони виросли у зрілих футболістів, потрібен час.
Вчора команда відбула на збори у Сочі. Там вона проведе товариську гру з московським "Локомотивом", займатиметься загальнофізичною підготовкою. Потім повернеться додому, а вже 30 липня почнуться ігри другого кола.
Ю. БИСТРЮКОВ
Цифри і факти
Після першої половини чемпіонату країни 1983 року на рахунку "Зорі" вісім перемог, шість нічиїх, сім поразок. 22 очка, при різниці м'ячів 34-30. Для порівняння - у минулому сезоні було, відповідно, 8, 4, 9, 20, 33-25. Тоді ворошиловградці посідали 12 місце і від лідера відставали на 9 очок. Тепер показник дещо кращий - 10 місце і 8 очок.
11 гравців "Зорі" забили 34 м'ячі. Найкращий показник у О. Малишенка - 10. Ю. Колесников шість разів влучив у ворота суперників, А. Куксов - 5, Ю. Бобков - 3, І. Гамула, В. Юрченко, Ю. Ярошенко - по 2, Ю. Свердлов, Ю. Рабочий, В. Зінченко та О. Ткаченко - по 1.
На рахунку "Зорі" у першому колі дві перемоги з великим рахунком: 4:1 над "Текстильником", 4:0 - над "Шинником".
"Зоря" - найбільш вольова команда першої ліги. Тричі тепловозобудівники перемагали в матчах, де першими відкривали рахунок суперники - з "Гурією", "Даугавою" і СКА "Карпатами". По дві таких перемоги у "Таврії", "Кузбасу", "Факелу".
У десяти матчах вдома ворошиловградці здобули 15 очок, 23 м'ячі забили, 12 пропустили. В гостях в 11-и зустрічах - 7 очок, 11 забито, 18 пропущено.