Дебют Силагадзе
Джемал Силигадзс по-прежнему числится в составе игроков "Искры". Мы еще увидим его на футбольном поле. Но руководство команды постепенно приобщает его к нелегкому тренерскому труду. Много внимания уделяет он работе с дублерами, а на этот раз ему довелось руководить в Ворошиловграде и основным составом.
Матч этот проходил на стадионе «Авангард», вмещающем 40 тыс. зрителей. На матче присутствовало 7,5 тыс. человек. Вполне очевидно, что ворошиловградцы никак не могут простить своей команде отступления из высшей лиги и демонстративно не посещают матчи, ограничиваясь их просмотром по телевидению.
В составе «Искры» выступали Новиков, Трегубов, Бабенко, Абжинов, Падура, Бычков, Данисявичюс, Харьков (Козлов, 60), Зюзин, Коваль (Рагонян, 75), Даниленко.
Лучший свой состав на этот матч выставила «Заря»: Ставко, Найденко, Павлов, Теннак, Рабочий, Оленев, Стульчин, Малышенко (Зубенко, 75), Колесников, Куксов, Лукьянчук.
Матч обслуживали судьи республиканской категории из Фрунзе, арбитры республиканской категории Богомазов, Семенистов, Сапаев.
Счет открыли хозяева поля. Это сделал на 13-й минуте матча ветеран «Зари" полузащитник Анатолий Куксов. На 41-й минуте Леонид Зюзин сквитал счет 1:1.
Как сообщил нам по телефону Д. Г. Силагадзе, «Искра» играла неплохо, и, если бы игра эта проходила в Смоленске, победа была бы за ней. Лучшим игроком матча показал себя Леонид Зюзин, получивший единственную «пятерку». Он много двигался и был наиболее опасным противником для вратаря «Зари». Отменную выдержку и хладнокровие проявил наш голкипер Александр Новиков. В этом матче третье за сезон предупреждение получил Валерий Даниленко, а поэтому в Харькове и Воронеже играть он уже не имеет права.
Игра дублирующих составов закончилась внушительной победой «Искры» — 5:1 В матче участвовали Горбунов (Новиков, 46), Лонский, Никишин, Архипов, Григорьев (Козлов, 16), Давиденко, Рагонян (Платонов, 16), Ванюшкин, Ольховик, Безглядлов, Ермичев.
Голы хозяевам поля забили Ермичев — два, Ольховик, Козлов и Рагонян.
("Рабочий путь" Смоленск).
 
ВОРОШИЛОВГРАД
"Заря" (Ворошиловград) - "Искра" (Смоленск). 1:1 (1:1).
5 сентября. Судья А. Богомазов (Фрунзе). 7500 зрителей.
Голы: у "Зари" - Куксов (13); у "Искры" - Зюзин (41).
Предупрежден Даниленко ("Искра").
Дублеры - 1:5.
"Советский спорт".

ТАКІ ВАГОМІ ОЧКИ
"ЗОРЯ" - "ІСКРА" 1:1
"ЗОРЯ": Ставко, Найденко, Павлов, Теннак, Рабочий, Оленьов, Стульчин, Малишенко (Зубенко), Колесников, Куксов, Лук'янчук.
"ІСКРА": Новиков, Тригубов, Бабенко, Падура, Абжинов, Бичков, Данисявічус, Харьков (Козлов), Зюзін, Коваль (Рагонян), Даниленко.
СУДДІ: О. Богомазов, Г. Семенистов, Е. Сапаєв (всі - м. Фрунзе).
ГОЛИ: Куксов (11), Зюзін (40).
В турнірнім таблиці чемпіонату СРСР з футболу серед команд першої ліги досить тісно. Варто сказати, що колективи, які займають відповідно сьоме і сімнадцяте місця, розділяє всього два очка. Щільність результатів, мабуть, і зумовлює впертість боротьби в кожному матчі. Завоювання або втрата лише очка може посунути команду вище або опустити вниз на кілька сходинок. Наприклад, "Зоря" не змогла переграти смоленську "Іскру", задовольнившись нічиєю, але однак піднялася на два місця, адже найближчі сусіди по турнірній таблиці зустрічі програли. Вище вона не піднялася б, якщо б навіть виграла. Але прикрість цієї нічиєї в тому, що команди, які претендують на вихід у вищу лігу,-"Таврія", "Дніпро" і "Металіст" все більше і більше відриваються від конкурентів. "Зоря", наприклад, відстає від першої на 10 очок, а від дніпропетровців і харків'ян - на 8.
Чи могла "Зоря" виграти? Звичайно. Були у матчі численні можливості збільшити рахунок, була перевага господарів. Але наші нападаючі так і не змогли по-справжньому переграти захист смоленців, які діяли щільно і жорстко. Напевне, молодим ворошиловградським гравцям ще чимало треба додати у підвищенні майстерності. Наочним прикладом їм у цьому смислі став красень-гол Анатолія Куксова на одинадцятій хвилині, коли наш ветеран, прийнявши простріл справа, без обробки, з ходу направив м'яч у ворота. У звітному матчі А. Куксов взагалі діяв досить точно в атаці. Шість разів він бив по воротах суперника і п'ять ударів прийшлися у отвір воріт. Тому що Куксов помітив, як занервував Новиков і намагався не давати воротарю перепочинку. А ось у його молодших партнерів Стульчина і Малишенка нагод було, напевне, вдвічі більше, але і помилок було втричі більше. У господарів поля, крім вже згаданого Куксова, слід відзначити новобранця команди Теннака та ще Колесникова і Оленьова, флангові проходи яких якраз і створювали гостроту біля воріт суперників.
Смоленська "Іскра", яка випереджає "Зорю" на три очка, справила непогане враження. Перш за все, своєю організацією гри. Більш-менш серйозних помилок наші гості не робили Діяли чітко і злагоджено, хоча й без особливого натхнення.
У "Зорі" ж більше відчувається вплив настрою на загальну гру. Коли до команди приходить натхнення, її, здається, неможливо зупинити. Тому вона і йде на другому місці у лізі по забитих м'ячах, поступаючись тільки лідерові - сімферопольській "Таврії". Це, звичайно, радує. Але ж і в графі пропущених м'ячів стоїть майже така сама цифра (48-45). Тут тепловозобудівники, на жаль, теж серед "лідерів".
То ж найближчі резерви, мабуть, слід шукати в більш чіткій організації оборони. Це розуміють керівники команди і відрадно, що останнім часом оборона "Зорі" діє більш впевнено. В тому числі і основний воротар - молодий А. Ставко. Варто пригадати лише десяту хвилину звітного матчу, коли Ставко зіграв бездоганно, двічі підряд відбивши м'ячі, які відносять до тих, що "не беруться".
Сьогодні "Зоря" приймає вільнюський "Жальгіріс", який має теж 32 очка.
Ю БИСТРЮКОВ (Газета "Молодогвардієць" Ворошиловград).

Втрачене очко
5 вересня відбулися ігри 31-го туру чемпіонату СРСР з футболу серед команд першої ліги. Вони пройшли при явній перевазі господарів поля: гості зуміли набрати лише 3 очки з 24 можливих. Лідер турніру сімферопольська "Таврія", яка грала в Нальчику з місцевим "Спартаком", не змогла подолати опір одного з аутсайдерів - 0:0, і тепер розрив між нею і двома найближчими переслідувачами скоротився до двох очок. Для футболістів Нальчика це була остання лімітна нічия. Вичерпали норму мирних результатів також ярославський "Шинник" і куйбишевські "Крила Рад". Тепер за всі наступні нічиї очки їм не будуть нараховуватись.
Ворошиловградська "Зоря" на своєму полі приймала смоленську "Іскру" - одного з дебютантів першої ліги, який входить зараз до першої п'ятірки команд. В першому колі смоленці обіграли ворошиловградців з мінімальним рахунком 1:0. Та й тепер, виступаючи на полі "Зори, вони не збиралися відсиджуватися в обороні.
Матч почався атаками ворошиловградців, які виступали своїм бойовим складом. Вже на 11-й хвилині В. Стульчин, здійснивши рейд по правому краю, завершив його прострільною передачею в район штрафного майданчика, і набігаючий півзахисник А. Куксов невідпорним ударом послав м'яч у сітку воріт гостей, які захищав О. Новиков. Це був десятий м'яч на рахунку ветерана команди, який зараз є кращим її бомбардиром.
Такий початок дещо заспокоїв ворошиловградців. А гостей пропущений м'яч підхлеснув до більш рішучих дій. Форварди "Іскри" все частіше прориваються до штрафного майданчика господарів поля і прицільно обстрілюють їх ворота. За п'ять хвилин до свистка на перерву захисники на якусь мить залишили без опіки центрального нападаючого "Іскри" О. Зюзіна, і останній зумів проштовхнути м'яч у ворота А. Ставка.
Після перерви "Зоря" дещо активізувалася і створила ряд голевих моментів, однак не довела їх до логічного кінця. Вірну можливість вивести свою команду вперед упустив О. Малишенко, який виходив один на один з воротарем гостей. З трьох метрів не влучив у пусті порота В. Стульчин. В результаті "Зоря" втратила дуже важливе очно.
"Прапор перемоги" Ворошиловград.

НЕИСПОЛЬЗОВАННЫЕ ВОЗМОЖНОСТИ
После игр на выезде "Заря" возвратилась в родной город. За несколько дней до календарной встречи со смоленской "Искрой" тепловозостроители провели товарищеский матч со свердловским "Шахтером". К сожалению, игра со спарринг-партнером не пошла на пользу игрокам "Зари". Поединок 31-го тура со смоленской "Искрой" тепловозостроители провели не на высоком уровне, хотя и имели территориальное преимущество, часто атаковали, создали около ворот соперников несколько острых голевых моментов. Но только раз реализовали эти возможности - в первом тайме отличился А. Куксов. Все-таки гости сумели отыграться. И, несмотря на все попытки хозяев поля добиться большего, это им сделать не удалось - 1:1.
"Ворошиловградская правда".
Рейтинг@Mail.ru